Olejki naturalne

O upiększających właściwościach olejów wiedziano już w starożytności. Pojemniki na te drogocenne płyny znaleziono w grobowcu Kleopatry i innych faraonów. Służyły one głównie do oczyszczania i nawilżania skóry. Dzisiaj stanowią podstawowy element wielu kremów i kosmetyków do demakijażu. Można je również stosować samodzielnie. Jednak aby to robić prawidłowo, trzeba poznać ich właściwości. Źle dobrane oleje mogą narobić więcej szkody niż pożytku.

Jak prawidłowo korzystać z olejów naturalnych ?

Pierwszą zasadą jest stosowanie olejów na lekko mokra skórę. Dzięki temu będą się one lepiej wchłaniały. Do zabiegów kosmetycznych najlepiej wybierać oleje, które zostały tłoczone na zimno i nie zostały poddane procesom rafinacji. Są one znacznie bogatsze w drogocenne składniki niż oleje oczyszczone. Stosowanie olejów oczyszczonych jest polecane posiadaczom cery alergicznej, ponieważ oczyszczony olej zawiera mniej składników uczulających.

Wybierając olej do celów kosmetycznych należy kupować tylko takie produkty, które są zapakowane w szklane pojemniki z ciemnego szkła. Taki sposób pakowania zabezpiecza oleje przed negatywnym wpływem światła słonecznego, dzięki czemu znacznie spowalniane są procesy rozkładu produktu. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup buteleczki z pipetą, co pozwala na dokładne dozowanie oleju i zabezpiecza go przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Otwarty pojemnik z olejem należy przechowywać w warunkach chłodniczych.

Wybierając olej naturalny do twarzy należy ustalić jaki rodzaj skóry posiadamy. W przypadku skóry z tendencją do przetłuszczania się i trądziku, warto zdecydować się na tak zwany olej suchy. Nie tworzy on tłustej warstwy na skórze i szybko się wchłania. Dodatkowo jego dużą zaletą jest wysoka zawartość kwasu linolowego i linolenowego. Jeżeli jednak jesteś posiadaczką skóry suchej, należy zdecydować się na oleje, które tworzą powłokę ochronną na skórze i zawierają w swoim składzie kwas laurynowy, palmitynowy czy stearynowy.

Eliksir młodości – olej arganowy

Olej arganowy to jeden z najbardziej znanych olei do pielęgnacji twarzy i ciała. Ma delikatny orzechowy zapach, a po nałożeniu na skórę bardzo szybko się wchłania. Polecany jest głównie do cery dojrzałej i przesuszonej. Wykazuje działanie silnie nawilżające i łagodzące dzięki zawartości ceramidów, które stymulują odbudowę lipidową naskórka. Również obecność witaminy E i związków fenolowych w oleju działa antoksydacyjnie i wspomaga gojenie podrażnień i ran. Dodatkowo olej arganowy charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów omega, które mają działanie przeciwzapalne i pozytywnie wpływają na elastyczność skóry.

Wszechstronny olej z malin

Olej z malin ma piękny burgundowy kolor i wyjątkowo lekką konsystencję. Dzięki temu łatwo się go rozprowadza i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Ciekawą właściwością oleju malinowego jest jego działanie ochronne, ponieważ zawiera on w swoim składzie naturalne filtry przeciwsłoneczne. Cienka warstwa oleju będzie stanowić wystarczającą warstwę ochronną skóry w średnio słoneczny dzień. Olej z malin będzie również dobrym kosmetykiem do cery z przebarwieniami, suchej i podrażnionej. Ma działanie rozjaśniające i silnie nawilżające. Nie zatyka porów, więc polecany jest również osobom z cerą przetłuszczająca się i trądzikową.

Olej z opuncji figowej – kosmetyk przeciwzmarszczkowy

Olej z pestek opuncji zalicza się do droższych olei. Słynie z silnych właściwości nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ korzystnie wpływa na jej napięcie i koloryt. Wysoka zawartość gamma-tokoferoli i fitosteroli sprzyja regeneracji skóry podrażnionej i o obniżonej elastyczności.

Płynne złoto – olej jojoba

Olej jojoba ma jasno złoty kolor i lekką konsystencję, dzięki czemu dość szybko się wchłania. Zawiera estry woskowe, co pozwala na tworzenie ochronnej warstwy lipidowej na skórze. Polecany jest zarówno do cery przesuszonej i delikatnej, jak również do cery z problemami. Wykazuje silne działanie antybakteryjne, co wpływa korzystnie na regulację działania gruczołów łojowych.

Olej marula – naturalny środek na stany zapalne

Olej marula ma jasno słomkowy kolor i charakteryzuje się delikatnym, satynowym wykończeniem po nałożeniu na skórę. Wchłania się szybko i polecany jest nawet do stosowania w okolicach oczu. Olej marula wykazuje silne właściwości regeneracyjne, dlatego często jest stosowany przy podrażnieniach skóry wywołanych zabiegami kosmetycznymi takimi jak pilingi, laseroterapie czy mikrodembrazje. Nałożony na skórę wokół blizn wykazuje działanie rozjaśniające, zmniejszające obrzęki czy zaczerwienienia. Redukuje nadmierną suchość skóry i wzmacnia warstwę lipidową naskórka.

Szukasz olejków naturalnych? Wejdź na https://domiuroda.pl/naturalne-olejki